Najlepszy czas na trekking w Nepalu.

Meroway - Wybierz Twoją drogę podróży | Trekking Nepal

Kiedy podróżować?

Poradnik.

Są tacy, którzy lubią podróżować w szczycie sezonu, są tacy, którzy wybierają podróżowanie poza sezonem. Bez względu na to, który typ podróżowania wolisz, warto wiedzieć kiedy sezon w Nepalu trwa, by wybrać najlepszą dla siebie opcję 🙂

Zwyczajowo sezon trekkingowy w Nepalu rozpoczyna się w połowie lutego i trwa do połowy maja, a następnie od końca września do połowy grudnia. Miesiące cieszące się największą popularnością na górskie wędrówki w Himalajach Nepalu to marzec i kwiecień oraz październik i listopad, wówczas pogoda zazwyczaj jest najbardziej słoneczna, a przejrzystość powietrza największa, co zwiększa szansę na przepiękne widoki. Oczywiście nikt nie da nam gwarancji, że tak właśnie będzie, ale szanse na taką właśnie pogodę są największe.

Część podróżnych wybiera podróże poza szczytowym sezonem. Takie rozwiązanie ma sens nie tylko ze względu na zdecydowanie mniejszy ruch w górach, ale również ma dużą wartość jeśli chcemy obniżyć koszty naszej podróży. Ceny hoteli i pensjonatów poza sezonem są zazwyczaj trochę niższe, a sama ich dostępność jest również większa. Poza ośrodkami górskimi, np. w pobliskim Katmandu kurorcie Nagarkot, nocleg w dobrej klasy hotelu może być o 50% niższy niż poza sezonem. Jeśli zdecydujecie się na podróżowanie poza sezonem, musicie liczyć się z większym ryzykiem opadów deszczu, lub większą ilością śniegu i chłodu, szczególnie powyżej wysokości 3000 m.n.p.m. (w drugiej połowie grudnia, styczniu i lutym).  Podróżując  w tych miesiącach, koniecznie pamiętajcie o dodatkowej ciepłej odzieży oraz śpiworze zapewniającym komfort w ujemnych a nawet mocno ujemnych temperaturach.

Pogoda w Nepalu, listopad.

Warto również wiedzieć, że w okolicach czerwca w Nepalu rozpoczyna się monsun. Trwa co najmniej pełne 3 miesiące, ustępuje zwykle w początkach/połowie września. Ilość opadów deszczu w tych miesiącach znacząco wzrasta, pada prawie codziennie, niekiedy bardzo ulewnie, co w wielu rejonach powoduje utrudnienia komunikacyjne. Dzieje się tak zwłaszcza w miejscach, gdzie infrastruktura drogowa nie jest rozwinięta tak jak w okolicy Katmandu oraz ośrodków najbardziej popularnych wśród podróżnych. Choć nie jest to regułą, w tym okresie zdarzają się podtopienia i osuwiska ziemi, czasem bardzo groźne. Ze względów bezpieczeństwa nie rekomenduje się więc podróżowania w rejony górskie w okresie monsunu. W tym czasie spokojnie jednak można odwiedzać nizinne, również bardzo interesujące tereny kraju oraz wspaniałą wielokulturową stolicę, Katmandu oraz miejsce narodzin Buddy – Lhumbini. W styczniu i lutym polecamy również odwiedziny w parku Chitwan, gdzie w tym okresie jest ciepło, ale na tyle przyjemnie by doświadczyć przyjemnej egzotyki tropików.

Jeśli zaś chodzi o ekspedycje, wyprawy na szczyty siedmio i ośmiotysięczne – termin wyjazdu zazwyczaj ustalany jest indywidualnie i zależy od planów wyjazdowych osoby podróżującej.

Meroway - Wybierz Twoją drogę podróży | Trekking Nepal Pogoda w Nepalu, sezon trekkingowy.

I na koniec ciekawostka.
Zmiany klimatu są bardzo realne, również w Nepalu. Naukowcy mówią, że część kraju nie będzie już dostępna do egzystowania jeszcze za naszego życia. Faktem jest, że katastrofy naturalne zdarzają się również w tej części świata, również w Nepalu.
W ubiegłym sezonie, monsun zakończył się dopiero około 10 października, co jest nietypowe. Jeszcze kilka lat temu prawie zawsze pogoda była już względnie dobra pod koniec września.
Te anomalie sprawiły, że wielu podróżnych musiało zmienić swoje plany trekkingowe, ponieważ wcześniej zaplanowane destynacje stały się po prostu niedostępne lub podróżowanie w te rejony było bardzo ryzykowne. Ta sytuacja sparaliżowała początek sezonu w Nepalu.
Niestety, w przyszłości możemy spodziewać się podobnych historii. Przed wyjazdem warto zawsze sprawdzić jak wygląda sytuacja w przypadku zagrożeń – nie ryzykować. 
Jeśli chcecie skonsultować z nami Wasze plany, serdecznie zapraszamy. My swoim Gościom zawsze proponujemy bezpieczne rozwiązania i wskazujemy wszelkie ryzyka. No i przede wszystkim – planujemy podróże w okresach, które na podstawie dotychczasowych doświadczeń – są najlepsze.

Do zobaczenia!

Przełęcz Larkya, Manaslu. Niemożliwa do przekroczenia nawet dla Nepalczyków. Początek października 2022. Sytuacja niespotykana.