Najważniejsze kwestie związanie z wyjazdem

Przygoda w Himalajach jest unikalnym doświadczeniem. Wybierzesz się do kraju pięknego i niezwykłego, o bardzo różnorodnej kulturze i niewyobrażalnych walorach natury. Na pewno doświadczysz bardzo wiele, poznasz i nauczysz się nowego i zapewne – zainspirujesz się. Kto wie, może doświadczysz przygody życia?

Obiecujemy, że ze swojej strony dołożymy wszelkich starań by Twoja przygoda była piękna i niesamowita. Będziemy się o Ciebie troszczyć, dbać o Twoje bezpieczeństwo i oczywiście – będziemy wspierać zbieranie pozytywnych wrażeń.

Aby przygoda mogła spełnić wszystkie Twoje oczekiwania, musisz się jednak do niej przygotować. Ty również odpowiadasz za jej powodzenie.

Poniżej przygotowaliśmy zestaw użytecznych informacji, które pomogą Ci przygotować się do wyjazdu.

Tak. Pamiętaj jednak by na bieżąco sprawdzać informacje, ponieważ tak jak na całym świecie, zasady związane z obostrzeniami mogą się zmieniać.

W maju bieżącego roku zniesiono obowiązek przedstawiania potwierdzenia szczepienia przeciw covid lub alternatywnie – negatywnego testu PCR na obecność covid. Wobec tego, nie ma żadnych specjalnych obostrzeń związanych z wjazdem związanych z covid. 

By wjechać na teren Nepalu potrzebujesz wizy (do kupienia na lotnisku) oraz paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy.

Krótko – potrzebujesz wizy oraz paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy.

Kilka szczegółów.

Wizę możesz zakupić na lotnisku w Katmandu. Koszt wizy do 15 dni to 30 USD , wizy do 30 dni – 50 USD. Aby wyrobić wizę wypełniasz na lotnisku krótki wniosek, musisz posiadać zdjęcie w formacie paszportowym i opłacasz koszt adekwatny do wybranej długości wizy. Wniosek możesz wypełnić również online, przed przylotem do Nepalu.

O wizę możesz ubiegać się również w ambasadzie przed wylotem do Nepalu. Najbliższa ambasada Nepalu z Polski to ta w Berlinie. Wnioskować o wizę można wysyłając wnioski (i otrzymując wizę) kurierem.

Upewnij się, że Twój paszport będzie ważny co najmniej 6 miesięcy na moment wjazdu do Nepalu!

Covid – tutaj przepisy się zmieniają, aktualnie obostrzenia zostały zniesione i nie trzeba potwierdzać szczepień/ braku zarażenia.

Aby jechać w Himalaje nie jest niezbędne doświadczenie wysokogórskie! Wiele trekkingów w Himalajach, które proponujemy jest dostępnych dla osób bez doświadczenia w górach wysokich. Aby jechać na szczyt trekkingowy, który ma powyżej 6 tysięcy metrów, rekomendowane jest wcześniejsze sprawdzenie swojego ciała na dużej wysokości. Jeśli nigdy nie miałaś/miałeś takiej możliwości, ale masz bardzo dobrą kondycję fizyczną, razem z trekkingiem aklimatyzacyjnym, nawet takie wyzwanie jest możliwe bez wcześniejszego doświadczenia w górach wysokich.

My natomiast proponujemy taktykę krok po kroku.

Oczywiście każda wyprawa wymaga przygotowania. Jest ono niezbędne.

Regularna aktywność fizyczna to podstawa, na około 3 miesiące przed wyjazdem warto zadbać o kondycję znacznie bardziej wprowadzając dodatkowe przygotowanie.

Im trudniejszą wyprawę planujesz, tym intensywniejsze powinny być przygotowania.

Dodamy również, że niektóre choroby czy niedyspozycje ciała często nie będą przeszkodą by zrealizować himalajskie marzenia. Oczywiście, zawsze należy skonsultować swoje plany z osobami bardziej doświadczonymi a w przypadku obecności chorób – z lekarzem!

To naturalne, że możesz zastanawiać się czy jesteś dostatecznie dobrze przygotowana/y do przygody w Himalajach.  Wątpliwości są dobre, trzeba je zweryfikować z osobami bardziej doświadczonymi i przygotować strategie rozwiązania ewentualnych wyzwań.
 
Z naszego doświadczenia wynika, że dobre przygotowanie i rozsądek oraz podążanie za wskazówkami Przewodnika zazwyczaj gwarantują sukces wyprawy.
Decydując się na podróż z nami otrzymasz wskazówki jak najlepiej przygotować się do wyjazdu. Jeśli potraktujesz je serio, nie musisz mieć obaw.
Jakie przygotowanie jest konieczne? Jeśli jesteś osobą dość sprawną fizycznie, przez co rozumiemy, że aktywność fizyczna jest obecna w Twoim życiu regularnie, możesz skorzystać praktycznie z każdego trekkingu. Im trudniejszą wyprawę wybierzesz, tym przygotowanie powinno być intensywniejsze. Dobrze jest wzmocnić przygotowanie poprzez intensywniejsze treningi/ aktywność fizyczną na około 2-3 miesiące przed wyprawą. Takie podejście pozwoli Ci czerpać z przygody pełnymi garściami.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy dana wyprawa będzie odpowiednia dla Ciebie – skontaktuj się z nami, pomożemy Ci to indywidualnie ocenić i podpowiemy jak uczynić Twoje marzenie możliwym.

Tak, aby podróżować po Nepalu i przekroczyć jego granicę, niezbędna jest wiza. Wizę można zakupić w biurach imigracyjnych, Ambasadzie Nepalu, najczęściej jednak wyrabiana jest po przylocie na lotnisku międzynarodowym Tribhuvan International Airport w Katmandu. Otrzymanie wizy trwa moment, wypełniasz krótki formularz, potrzebujesz 2 fotografie paszportowe oraz odpowiednią ilość pieniędzy, najlepiej w USD lub adekwatną ilość w rupiach nepalskich. Koszt wizy 15-dniowej – 30 USD, 30-dniowej- 50 USD, 90-dniowej – 125 USD. Wiza jest wielokrotnego wjazdu istnieje również możliwość jej przedłużenia za dodatkową opłatą.

Zależy to oczywiście od celu Twojej podróży. Jeśli celem jest wyprawa trekkingowa lub wycieczka po Nepalu przyjmuje się podróże w naszym okresie jesienno-zimowym lub zimowo-wiosennym.

Zwyczajowo sezon trekkingowy rozpoczyna się od połowy lutego i trwa do połowy maja, a następnie od połowy września do połowy grudnia. Miesiące cieszące się największą popularnością to marzec i kwiecień oraz październik i listopad, wówczas pogoda zazwyczaj jest najbardziej słoneczna, a przejrzystość powietrza największa, co zwiększa szansę na przepiękne widoki. Podróżni decydują się również na trekkingi poza szczytowym sezonem, należy się wówczas jednak liczyć z większą możliwością opadów deszczu (wrzesień) lub śniegu i chłodu (grudzień-luty). Nie rekomendujemy podróży górskich w miesiącach czerwiec-sierpień, wówczas w Nepalu jest monsun i podróżowanie jest ryzykowne, a czasem wręcz niebezpieczne.  Nie dotyczy to jednak wszystkich regionów.  Mustang na przykład, będący blisko Tybetu, to teren, do którego można podróżować w lipcu czy sierpniu. Jest tam sucho i nie ma problemów takich, jakie monsun może powodować na najbardziej popularnych trasach trekkingowych jak na przykład rejon Everestu.
 
W przypadku ekspedycji – daty ustalane są indywidualnie w zależności od planów i celów osoby podróżującej oraz praktyk dla danej gór/gór. 
Nie ma obowiązku szczepień ochronnych. Wśród zaleceń jest wcześniejsze zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. Decyzja zawsze jest indywidualna i warto ją skonsultować z lekarzem medycyny podróży.
Osobnym wątkiem są szczepienia przeciw COVID, o których piszemy wyżej. 

To zależy.

Lot z Polski w dwie strony, z jedną przesiadką kosztuje zazwyczaj pomiędzy 3000 a 5000 PLN i zależy od terminu rezerwacji. Najbardziej popularne linie realizujące rejsy na trasie Warszawa-Katmandu to FlyDubai, Qatar Airways, Emirates i Turkish Airways. Warto również rozważyć lot z Berlina, Pragi czy Budapesztu, sprawdzić też linie Ethihad. Część podróżnych wybiera lot przez Delhi, dzięki czemu łatwiej znaleźć promocyjne połączenie jeśli tylko jesteśmy w stanie zaakceptować dłuższy czas podróży. Generalnie zachęcamy do śledzenia promocji linii lotniczych, po pandemii COVID ceny biletów lotniczych niestety wzrosły i ciężko znaleźć ofertę w bardzo obniżonej cenie.

Główne miejsca przesiadkowe to Dubaj i Doha.

Absolutnie nie ma ograniczeń wiekowych! W ofercie Meroway Adventure jest bardzo wiele ofert o zróżnicowanym stopniu trudności co pozwoli na znalezienie oferty najlepszej dla siebie. Ograniczenia wynikają raczej z Twojej ogólnej sprawności fizycznej, doświadczenia górskiego czy też stanu zdrowia. W prostszych wyprawach górskich mogą brać udział również starsze dzieci o ile zaznajomione są z wysiłkiem fizycznym i nie obce są im kilkugodzinne wycieczki górskie. W wyprawach mogą brać udział również osoby w podeszłym wieku o ile kondycja i zdrowie im na to pozwalają. Wycieczki po Nepalu poza górskimi szlakami nie mają natomiast żadnych ograniczeń wiekowych, zapraszamy do nas też osoby nawet z małymi dziećmi.

Jako agencja nepalska nie kupujemy lotów na trasę międzynarodową, nasi Klienci samodzielnie kupują loty. Zdarza się, że Klienci mają różne oczekiwania w zakresie komfortu i czasu oczekiwania, co pozwala na swobodę wyboru. Jeśli Klient znajdzie pasujący lot dzień czy dwa wcześniej, lub po prostu chce pobyć trochę dłużej w Nepalu, dodatkowo oczywiście rezerwujemy na życzenie dodatkowe noclegi. Nasza usługa rozpoczyna się od odebrania naszych Gości z lotniska w dniu przylotu (dowolnym), a zakończenie usługi to transport na lotnisko międzynarodowe w drogę powrotną do kraju. Od wszystkich Klientów zawsze zbieramy dane lotów i na bieżąco sprawdzamy jeśli są opóźnienia/zmiany by Klienci nie musieli na nas czekać tylko my na Klientów 🙂

Bez względu na to, czy podróżujesz samodzielnie, w parze, rodziną czy paczką znajomych jesteś dla nas równie ważny/ważna jak każdy inny Klient.

Wśród naszych Gości jest sporo singli, ale też rodziny z dziećmi, pary czy znajomi.

Ze swojej strony dokładamy starań aby każdy czuł się komfortowo.

W miastach – nie ma problemu. Za dodatkową opłatą możemy zarezerwować dla Ciebie pokoje 1-osobowe.

Na trekkingu, w schroniskach czy namiotach przy wyprawach na szczyty trekkingowe, możemy o to zadbać w miarę możliwości. Musisz mieć jednak na uwadze, że będą miejsca, gdzie pokoje 1-osobowe nie będą dostępne i jest to poza strefą naszych wpływów.

Mamy nadzieję, że mimo wszystko nie zniechęci Cię to do podróży z nami, na wyprawach można spotkać naprawdę fantastycznych towarzyszy podróży, nierzadko nawiązać długotrwałe relacje.

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od Twojego doświadczenia, kondycji fizycznej, stanu zdrowia, czasu, który możesz przeznaczyć na podróż i jeszcze kilku innych czynników. Jeśli to Twoje pierwsze doświadczenie z górami wysokimi i nie chcesz podróżować od razu bardzo wysoko, warto rozważyć Trekking Langtang, Poon Hill czy Mardi Himal. Nie ma jednak żadnych przeszkód by swoją trekkingową przygodę w Himalajach rozpocząć od trekkingu do bazy pod Everestem czy trekkingu Wokół Annapurny. Ważne by wybrać taki program, który wesprze proces aklimatyzacji,

My też nie wiemy jak Twoje ciało zareaguje na dużą wysokość, w ogromnym jednak stopniu masz na to wpływ. Nasze programy są tak ułożone, by pomóc w dobrej aklimatyzacji tzw. uśrednionemu podróżnemu (wiadomo, ze taki dokładnie nie istnieje, ale to najbardziej optymalna wersja). Jeśli będziesz w dobrej kondycji, zdrowiu i będziesz przestrzegać zaleceń naszego Przewodnika, masz ogromną szansę na poprawna aklimatyzację. Nasze Programy powstały na podstawie wielu lat doświadczeń, nie są przypadkowe.

Gdyby tak jednak nie było i zdarzy się tak, że będziesz mieć problemy z aklimatyzacją, możesz mieć pewność, że zadbamy o Twoje bezpieczeństwo.

Nie gwarantujemy zdobycia szczytu, ale gwarantujemy, że w przypadku problemów, nigdy nie zostawimy Ciebie samej/samego i będziemy działać aby pomóc. Mamy duże doświadczenie w skutecznej pomocy w górach, nasza załoga to wyszkoleni profesjonaliści.

Warto również wiedzieć, że sytuacje zagrażające życiu czy zdrowiu na wędrówkach trekkingowych zdarzają się bardzo rzadko.

Przed wyjazdem będziemy na pewno rozmawiać, zapewnimy Ci wiele podpowiedzi i wskazówek jak dobrze przygotować się do wyjazdu oraz która wędrówka będzie dla Ciebie dobra.

W przypadku wątpliwości, na pewno Ci o tym powiemy.

Szczyty trekkingowe to najczęstszy wybór osób, które spróbowały już wędrówki trekkingowej w Himalajach i szukają kolejnego, trochę trudniejszego celu. Część osób traktuje wyprawę na szczyt trekkingowy jako pewnego rodzaju sprawdzian przed planowaną ekspedycją wysokogórską, na przykład na szczyt siedmio czy ośmiotysięczny.

Szczyt trekkingowe wybierają też osoby o bardzo dobrej kondycji, które są pewne swoich fizycznych możliwości.

Jeśli nie wiesz czy to przygoda dla Ciebie, skontaktuj się z nami, doradzimy. Zapytamy Cię o Twoje górskie doświadczenie, cele i chęci przygotowania się do wyjazdu.

Nasi Przewodnicy przeprowadzili przez wyprawy wysokogórskie mnóstwo Klientów, znają wiele historii, widzieli też bardzo wiele. Naprawdę umieją dobrze doradzić i ocenić.

Ogólnie jednak, jeśli sam/sama czujesz, że to wyprawa dla Ciebie, tak najpewniej jest.

Warunkiem koniecznym jest na pewno bardzo dobra kondycja fizyczna i siła mentalna do pokonywania ewentualnych trudności, które wysoko w górach zawsze mają prawo się zdarzyć.

Sam fakt, że o tym myślisz pokazuje, że jesteś świadoma/świadomy, że powodzenie wyprawy nie zależy tylko od innych, ale również od Ciebie.

Jadąc w Himalaje na pewno musisz się przygotować. Wstanie zza biurka z hasłem „dam radę” raczej nie będzie wystarczające.

Dobre przygotowanie, pokora, elastyczność, pozytywne nastawienie będą Ci tylko służyć.

My ze swojej strony dołożymy wszelkich starań by przygoda była fantastyczna. Jej powodzenie zależy jednak od obu stron.

Super, że o tym myślisz.

Oczywiście!

Meroway to Twoja droga podróży. Powiedz tylko czego potrzebujesz, a my zatroszczymy się o resztę.

Przede wszystkim – zapytaj lekarza.

Z naszego doświadczenia wiele chorób nie jest przeciwskazaniem do podróży w góry wysokie.

Jeśli Twój lekarz nie widzi przeciwskazań lub zaleca ostrożność, zapraszamy do podróży. Koniecznie poinformuj nas jednak o stanie Twojego zdrowia i ustalmy czy należy zadbać dodatkowo o to byś był/była bezpieczny/bezpieczna.

Przede wszystkim, jak być może wiecie, podróżujemy w kameralnych grupach. Nasze grupy nie mają 20-stu osób ponieważ wiemy, jakie potencjalnie ryzyka to stwarza. Nie chcemy ich multiplikować, a raczej je ograniczać.

Jeśli w grupie mamy więcej niż 5 osób, zawsze jest dodatkowy przewodnik asystent poza Przewodnikiem głównym. W sytuacji gdy jakaś osoba/osoby aklimatyzują się gorzej niż grupa i nie mogą kontynuować wędrówki, dzielimy grupę na 2 mniejsze i kontynuujemy wyprawę. Dla tych co się czują dobrze, według programu, dla pozostałych, dostosowujemy program do sytuacji i możliwości Gości,

Z nami nigdy nie zostajesz sam.

Jeśli chcesz być pod opieką profesjonalistów, doświadczyć wspaniałych przygód, jeśli jesteś osobą otwartą, ciekawą świata i ludzi, rozumiejącą, że dobre doświadczenia tworzymy razem – zapraszamy! Nasze drzwi są dla Ciebie szeroko otwarte i nie możemy się doczekać spotkania z Tobą!

Jeśli szukasz w Himalajach warunków all inclusive i nie masz w sobie zgody na jakąkolwiek modyfikację planów lub/i wychodzisz z założenia, że Twoje potrzeby są najważniejsze na świecie, może się zdarzyć, że mimo naszych ogromnych wysiłków, nie będziesz czuł się dobrze.

Polecamy wodę butelkowaną, przegotowaną z pewnego źródła lub – najbardziej filtrowaną za pomocą dobrych filtrów butelkowych. Przy tej ostatniej wersji zaoszczędzisz najbardziej i najmniej zanieczyścisz środowisko. Twój komfort i bezpieczeństwo są bardzo ważne dlatego jeśli obawiasz się wody filtrowanej, pozostań przy wodzie butelkowanej lub przegotowanej. Jedną z popularnych metod jest też korzystanie z tabletek uzdatniających wodę do picia, to również praktykowane rozwiązanie. Na pewno jednak nie możesz pić wody z nieznanego źródła.

Przeżyj z nami zachwyt

„Kto idzie w góry, idzie do matki”

– przysłowie tybetańskie

Najbliższe wyprawy

Zapraszamy do zapoznania się z planem najbliższych wypraw otwartych, do których można dołączyć.

Zachęcamy również do sprawdzenia całej oferty. Jeśli któraś z wypraw się Tobie spodobała a nie ma określonego terminu – napisz do nas. Jesteśmy po to by pomóc realizować Twoją drogę!

Napisz do nas