Trekking

Królestwo Mustang

To wyprawa dla prawdziwych koneserów, którzy pragną nie tylko konfrontacji z potęgą gór, ale i poznania cząstki świata, w którym człowiek od wieków żyje w naturalnej symbiozie z naturą, gdzie przenikają się rozmaite kultury i obyczaje, bardzo unikalne i wciąż mocno niepoznane.
Wyruszymy w wysokie pustynne regiony i wzdłuż brzegów Kali Gandaki (Czarnej Rzeki). Będziesz eksplorować z nami tysiącletnie klasztory buddyjskie, tajemnicze jaskinie, poznawać lokalne plemiona i rozkoszować się malowniczymi widokami. Przejdziemy niesamowite kaniony, pokonamy górskie przełęcze i doświadczymy świata, o który dzisiaj już bardzo ciężko.

To ostatni moment by zobaczyć ten niezwykły kawałek Nepalu wciąż prawie nietknięty wpływami zachodniej cywilizacji. To wyjątkowe miejsce, gdzie czas zatrzymał się jakby setki lat temu, w którym magia, tradycja i duch starożytności przenikają się w wielkiej i pięknej tajemnicy.

11 - 25.10.2025

2090 USD

Mustang

Opis oferty

Przygodę rozpoczniemy od odkrywania niezwykłej stolicy Nepalu, Kathmandu, gdzie odkryjesz urok zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, m.in. hinduistyczną Pasuphatinath, czy jedną z największych stup na świecie – Boudhanath. Trochę czasu spędzimy na Thamelu – turystycznej dzielnicy miasta, gdzie tętni życie, w plątaninie wąskich uliczek, pośród kolorowych straganów, sklepików i kafejek. Zawędrujemy też na królewski plac Durbar Square i poznamy Świątynię Małp – Swayambunath, skąd roztacza się piękny widok na całą Dolinę Katmandu.

Następnie ruszymy w kierunku górskiego szlaku tajemniczego i bardzo unikalnego rejonu Mustang. Ruszymy z Kathmandu, do Pokhary a następnie w góry!

Będziesz przemierzać skaliste, strome szlaki oraz podziwiać panoramiczne widoki Nilgiri, Annapurny, Dhaulagiri i innych okolicznych szczytów. Trasa prowadzi przez górskie szczyty, lodowce i malownicze doliny. Annapurnę będziesz widzieć w lepszej perspektywie niż z bazy pod tą górą, dzięki czemu zobaczysz jej przepiękną i masywną ścianę, docenisz jej wielkość!

Warto wiedzieć, że region Mustang, który od tysięcy lat był w izolacji, zachował naprawdę szczególną kulturę, styl życia, zachowując praktycznie bez zmian dziedzictwo sprzed wieków. Domy w królestwie Mustang są w większości wykonane z kamienia i cegieł mułowych, wysuszonych słońcem. Z pewnością docenisz architekturę murów miejskich i czteropiętrowego pałacu w Lo-Manthang, które są jednymi z najpiękniejszych zabytków w regionie. Mustang to miejsce, gdzie ludzie zachowali odwieczne tradycje i reguły życia, także rodzinnego. Niektóre – dość kontrowersyjne, jak chociażby praktykowanie poliandrii (wszyscy bracia w rodzinie są mężem jednej kobiety).
Region Mustang znany jest jako Ostatnie Zakazane Królestwo; obszar ten był zamknięty dla obcokrajowców aż do października 1991, nikt spoza Nepalu nie mógł się dostać na ten teren! W Mustangu ludzie nazywają siebie Lobas, posiadają własnego króla (choć oficjalnie oczywiście nie jest uznawany), Jigme Palbar Bista. Gdy w 2007 roku Nepal został ogłoszony republiką, rząd odebrał mu oficjalnie ten tytuł. Jednak mieszkańcy Zakazanego Królestwa nadal go szanują i traktują jako swojego przywódcę. Bista udziela również na życzenie gościny. Wejście do Królestwa Mustang jest kontrolowane i wymaga specjalnego zezwolenia. W ten sposób mieszkańcy starają się chronić swoją tradycję od wpływów zewnętrznych i dbają o równowagę środowiska. Droga w tym  rejonie jest rozbudowywana i za kilka lat należy, niestety spodziewać się, że wiele uroków i tradycji tego miejsca nie będzie już dostępnych, tak, jak ma to miejsce jeszcze teraz. Jest to więc idealny moment by jeszcze poznać kulturę i tradycję w możliwie nietkniętym zachodnią cywilizacją wydaniu.

Podczas podróży znajdziemy również czas na poznanie Muktinath, znanego miejsca pielgrzymek oraz oczywiście poznanie stolicy górnego Mustangu – Lo Manghtang, w której zatrzymamy się chwilę dłużej, ponieważ naprawdę warto! Wędrówkę górską zakończymy w Jomsom skąd udamy się jeszcze na poznawanie Pokhary, a następnie wrócimy do Katmandu. 

Nasz 15-dniowy trekking to doskonała propozycja dla tych, którzy chcą wędrować mniej utartymi, transhimalajskimi szlakami regionu. To doskonała propozycja dla miłośników lub osób zainteresowanych kultura tybetańską i buddyjską religią. Trekking nie jest trudny, odpowiedni będzie więc dla każdej aktywnej osoby.
Pobyt w królestwie Mustang to zapowiedź niezwykłych przeżyć, ciekawa lekcja historii i kultury regionu, w otoczeniu majestatycznej, tajemniczej przyrody.

Uwaga: proponujemy sprawdzony i przetestowany program, który bardzo doceniają nasi Goście. Mając na uwadze mocno zmieniającą się sytuację w regionie, trasa została zmodyfikowana tak, by dać, to co najlepsze i uniknąć odcinków drogi, które są intensywnie rozbudowywane. Poniższy program został zaktualizowany w listopadzie 2023r, masz więc pewność, że będziesz podróżować według najbardziej optymalnego programu.

Serdecznie zapraszamy!

Mustang
Mustang

Wybierając wędrówkę trekkingową z nami, masz gwarancję zaopiekowania przez lokalnych nepalskich przewodników górskich będących członkami naszego zespołu. Nasi przewodnicy urodzili i wychowali się w górach, często poza sezonem nadal w nich mieszkają. Każdy z naszych przewodników posiada licencję przewodnika górskiego lub lidera wypraw trekkingowych, każdy z nich mówi w języku angielskim. Część naszych Przewodników wielokrotnie wchodziła na szczyty ośmiotysięczne.

Nasz nepalski zespół najlepiej zna kulturę swojego kraju i pokaże Ci jaka naprawdę jest. Nepalczycy mają dostęp do miejsc i informacji niedostępnych dla osób spoza Nepalu, chętnie się z Tobą nimi podzielą. Pokażą Ci to, czego nie spotkasz na komercyjnych wyprawach. Bardzo dbamy o element lokalności i unikatowości w naszych podróżach.

Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo. W sytuacji zagrożenia, natychmiast organizujemy pomoc, wzywamy helikopter czy pomoc medyczną. Znając zawiłości nepalskiej biurokracji, wiemy jak działać skutecznie i jak uzyskać pomoc bez zwłoki. Mamy w tym duże doświadczenie.

Ponieważ jesteśmy agencją nepalską i nie korzystamy z polskich Przewodników oraz jesteśmy mistrzami w negocjacjach – dajemy Ci najlepszą jakość i największy zakres usług w proponowanej cenie.

Nasze grupy trekkingowe nie przekraczają 12 osób!

Program

Cena

2090 USD

Cena nie zawiera żadnych ukrytych kosztów. Oferta została tak przygotowana aby zapewnić kompleksowe świadczenia, tworzyliśmy ją na podstawie naszych doświadczeń i preferencji dotychczasowych Klientów. Prosimy zapoznać się ze szczegółami oferty niżej.

Istnieje możliwość zrezygnowania z wyżywienia w ramach świadczeń i opłacanie wyżywienia samodzielnie. Wówczas koszt wyprawy jest niższy o około 250 – 300 USD. Istnieje również możliwość skorzystania z lotu krajowego na trasie Katmandu-Pokhara lub/i Pokhara-Katmandu rezygnując z transportu autobusowego.

Prosimy o informację w tej sprawie przy rezerwacji.

Cena zawiera

Cena nie zawiera

Galeria wybranych naszych zdjęć z podróży tą trasą.

Jeśli nadal się wahasz, zapraszamy do przeczytania kilku opinii naszych Klientów. Więcej opinii dostępna jest na naszym profilu na Facebook oraz w Google. Dziękujemy 🙂

Masz inne potrzeby?

W przedstawionych propozycjach nie ma tego czego szukasz? Skontaktuj się z nami i pozwól ułożyć dla Ciebie Twoją idealną drogę.

Oprócz propozycji przedstawionych na stronie mamy w sobie ogromną otwartość na tworzenie programów indywidualnych dopasowanych do potrzeb konkretnej osoby, czy grupy osób. Nasi Goście chętnie korzystają również z tej możliwości. 

Zapraszamy!

Napisz do nas