Wycieczki

Śladami Buddy

Poziom trudności: łatwy

Wyżywienie: śniadania

Najlepszy czas: cały rok poza lipcem i sierpniem
Ilość dni: 7

To wycieczka idealna dla miłośników kultury i osób zainteresowanych buddyzmem. Poznasz miejsce narodzin buddy, doświadczysz ceremonii buddyjskich, oraz poznasz przepiękną dolinę Katmandu i jej mieszkańców.

Pokażemy Ci wszystkie najbardziej wyjątkowe miejsca w Katmandu, odwiedzisz Bhaktapur, znajdziemy też czas na krótki trekking. Doświadczysz pięknej kompleksowej przygody.

Wyprawa dostępna jest dla każdego, nie wymaga żadnego przygotowania, będzie dobra również dla rodzin z dziećmi. Może być uzupełnieniem górskiej przygody lub dedykowaną wycieczką.

Do uzgodnienia

790 USD

Opis oferty

Książę Siddhartha Gautama, który stał się później Buddą Śakjamunim, przyszedł na świat w 560 r. p.n.e., w miejscowości Lumbini, położonej na południe od stolicy Nepalu, Katmandu. Według sutr buddyjskich, królowa Maja Dewi urodziła go tam nieoczekiwanie podczas podróży. Wkrótce Lumbini stało się centrum pielgrzymkowym (od co najmniej III w. p.n.e.), a w roku 1997 zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jednocześnie zaliczając się do czterech głównych świętych miejsc buddyzmu. W 2013 roku archeolodzy odnaleźli ślady drewnianej konstrukcji z VI w. p.n.e., będącej pozostałością najstarszej buddyjskiej świątyni, stojącej w miejscu narodzin Buddy. Z Lumbini buddyzm rozprzestrzenił się na cały Nepal, w tym do Doliny Kathmandu, gdzie dzisiaj jest powszechnie obecny i wydawać by się mogło – co najmniej równie popularny, jak hinduizm. Wprawdzie w Nepalu jest tylko 10% wyznawców buddyzmu, jednak ta niezwykła religia, lub raczej – system filozoficzny, w tym różnorodnym kulturowo kraju doskonale współgra z dominującym tu hinduizmem. Mieszkańcy Nepalu bez względu na swoje wyznanie żyją w zgodzie i co więcej, nierzadko świętują wspólnie uroczystości religijne.
Wyprawa, którą proponujemy, pozwoli poznać Ci kolebkę buddyzmu, jak również lepiej zaznajomić się z jego niezwykłą duchowością, zasadami i tradycjami.
Podróż rozpoczniemy od zwiedzania stolicy Nepalu, Katmandu. Udamy się do wielu niezwykłych miejsc, m.in. buddyjskiego sanktuarium Boudhanath – z najsłynniejszą na świecie stupą buddyjską oraz Swayambhunath (Świątyni Małp), z której roztacza się wyjątkowy widok na Dolinę Katmandu. Będzie również okazja, by obejrzeć największą w Nepalu świątynię hinduistyczną – Pashupatinath oraz królewski plac – Durbar Square. To obiekty wpisane na listę narodowego dziedzictwa UNESCO. Zajrzymy do turystycznej dzielnicy miasta – Thamelu, gdzie życie toczy się zupełnie innym rytmem. Zawsze jest tu gwarno i tłoczno. Będziesz mógł skosztować kuchni nepalskiej w jednej z licznych restauracji czy kafejek oraz spróbować swoich sił w negocjacjach, targując się ze sprzedawcami. Tu kupisz rozmaite lokalne produkty, jak piękne kaszmirowe szale, oraz inne pamiątki dla swoich bliskich w Polsce.
Następnie udamy się do Lumbini, miejsca narodzin Buddy, gdzie zdążają pielgrzymi z różnych stron świata, by poznać źródło buddyjskiej religii, oddać się medytacji w przepięknym ogrodzie. Po powrocie do Kathmandu czeka nas jeszcze niezwykły spektakl natury – wschód słońca, który obejrzysz ze wzgórz Nagarkot. Odwiedzimy też Bhaktapur, dawną stolicę Nepalu.
Program tej wyprawy powstał z myślą o osobach, które chciałyby poznać kolebkę buddyzmu i dowiedzieć się więcej o tym systemie filozoficznym. Jednocześnie, nie decydując się na dłuższą górską wędrówkę, będą mogły podziwiać nepalską przyrodę i unikalne zabytki architektury.

Jeśli chciałbyś uzupełnić podróż o piękny, lecz niezbyt wyczerpujący fizycznie trekking, polecamy trekking Annapurna o Wschodzie Słońca lub Mardi Himal trek.

Jeśli jesteś zainteresowany takim połączeniem – daj nam znać – przygotujemy wyprawę.

Program

Dzień 1 – Przylot do Katmandu. Witamy w Nepalu! Namaste!

Po przylocie i zakwaterowaniu możesz odpocząć po podróży lub jeśli będziesz miał siły i ochotę – jeszcze tego samego dnia zwiedzić Świątynię Swayambhunath, tzw. Świątynię Małp – położoną zaledwie 20 minut spacerem od Thamelu – dzielnicy turystycznej. Świątynia powstała przed V wiekiem naszej ery i jest miejscem czczonym przez Nepalczyków. Położona jest na wzgórzu, skąd roztacza się piękny widok na miasto. Wieczór możesz spędzić w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w hotelu.

Dzień 2 – Poznawanie doliny Katmandu.

Tego dnia po śniadaniu najpierw zwiedzisz świątynię Pashupatinath. Jest to jedna z najstarszych hinduistycznych świątyń Nepalu, będąca świętym miejscem wyznawców hinduizmu, do którego licznie pielgrzymują. Ta wielka świątynia Shiwy składa się z wielu kompleksów oddzielnych budowli, pomników, a w wielu miejscach spotkacie świętych mężów Sadhu z tradycyjnie pomalowanymi twarzami. Następnie udamy się do sanktuarium Bouddhanath, z największą stupą w południowej Azji, będącego głównym ośrodkiem buddyzmu tybetańskiego w Nepalu. Następnie przejdziemy na centralny plac miasta – Durbar Square. To dawna siedziba królewska, zbudowana w XII wieku. Zobaczysz tu wiele unikalnych budowli, w tym świątynię Kumari Bahal (Dom Żyjącej Bogini), gdzie może dostąpisz spotkania z samą Kumari – żywym wcieleniem bogini. Nocleg w hotelu w Katmandu.

Dzień 3 – Podróż z Katmandu do Lumbini, miejsca narodzin Buddy.

Wczesnym rankiem wyjeżdżamy turystycznym autobusem do Lumbini. Podróż potrwa ok. 8 godzin, w trakcie przewidziane są postoje na posiłki. Po dotarciu na miejsce, zakwaterowaniu w hotelu i krótkim odpoczynku zaprosimy Cię na spacer po okolicy; zwiedzisz pozostałości po pierwszej świątyni, przejdziemy się ścieżkami ogrodu Buddy. Nocleg w Lumbini.

Dzień 4 – Poznawanie buddyjskich ścieżek.

Po śniadaniu wyruszymy zwiedzać święte miejsca buddyzmu, wyróżniające się unikalną architekturą: Tilaurakot, Gotihawa, Kudan, Siddharthanagar, Niglihara, Sagarhawam Aurorakot.

Dzień 5 – Powrót do Katmandu.

Po śniadaniu ruszymy w drogę powrotną do Katmandu. Podróż potrwa ok. 8 godzin. Po powrocie do Kathmandu można będzie odpocząć lub samodzielnie udać się do Thamelu i kupić pamiątki, kolejnego dnia może nie wystarczyć już na to czasu ;). Nocleg w hotelu w Kathmandu.

Dzień 6 – Wschód słońca w Nagarkot, poznawanie Bhatapur.

Wstajemy wcześnie rano, by przed wschodem słońca zdążyć do położonego 32 km od Kathmandu, górskiego miasteczka Nagarkot. Stamtąd będziemy oglądać piękną, 360-stopniową panoramę Doliny Kathmandu oraz podziwiać olśniewające, himalajskie szczyty, w tym najwyższy – Mount Everest. Następnie udamy się do Bhaktapur – byłej stolicy, trzeciego pod względem wielkości miasta w Nepalu, w większości zamieszkałego przez Newarów. W Bhaktapur zwiedzimy przede wszystkim Bhaktapur Durbar Square, niezwykły plac z unikatową architekturą drewnianą i kamienną oraz licznymi świątyniami. W trakcie wędrówki pewnie nie raz spróbujemy słynnego na cały Nepal królewskiego jogurtu! Następnie udamy się w podróż powrotną do Kathmandu. Wieczorem spotkamy się na uroczystej kolacji w restauracji z tradycyjną kuchnią nepalską i programem kulturalnym. Nocleg w Kathmandu.

Dzień 7 – Pożegnanie, zakończenie programu.

Dzisiaj niestety pora się pożegnać. Jeśli chcesz przedłużyć pobyt lub skorzystać z innej wycieczki lub wędrówki górskiej – daj nam znać. Jeśli jednak tego dnia wracasz do domu, Przewodnik odwiezie Cię na lotnisko 3 godziny przed odlotem. Dziękujemy bardzo, że wybrałeś wyprawę z Meroway Adventure. Życzymy szczęśliwego powrotu do kraju.

Cena

790 USD

Cena nie zawiera żadnych ukrytych kosztów. Oferta została tak przygotowana aby zapewnić kompleksowe świadczenia, tworzyliśmy ją na podstawie naszych doświadczeń i preferencji dotychczasowych Klientów. Prosimy zapoznać się ze szczegółami oferty niżej.

Cena zawiera

Cena nie zawiera

Masz inne potrzeby?

W przedstawionych propozycjach nie ma tego czego szukasz? Skontaktuj się z nami i pozwól ułożyć dla Ciebie Twoją idealną drogę.

Oprócz propozycji przedstawionych na stronie mamy w sobie ogromną otwartość na tworzenie programów indywidualnych dopasowanych do potrzeb konkretnej osoby, czy grupy osób. Nasi Goście chętnie korzystają również z tej możliwości. 

Zapraszamy!

Napisz do nas